osnutek Nacionalnega programa varstva okolja
Elektromagnetno sevanje
Stanje in izzivi
Elektromagnetna sevanja (EMS) so prisotna povsod v človekovem naravnem in bivalnem okolju. čŒlovek je izpostavljen EMS iz naravnih in umetnih virov v frekvenčnem obsegu med 0 do 300 GHz. V primerjavi z naravnimi sevanji je intenziteta umetno ustvarjenih sevanj močno narasla, saj se znanstveno tehnološka revolucija nezadržno nadaljuje in se srečujemo z novimi viri, ki uporabljajo različne dele elektromagnetnega spektra.
Okoljski predpisi in predpisi s področja varnosti in zdravja pri delu urejajo naslednje vire EMS:
daljnovodi, transformatorji, radijski in televizijski oddajniki, bazne postaje mobilne telefonije, radarji in podobne telekomunikacijske naprave, ki lahko predstavljajo stalen vir obremenjenosti prebivalstva, odvisno od oddaljenosti vira EMS in
industrijski transformatorji, indukcijske peči in varilne naprave, v elektrogospodarstvu pa generatorji v elektrarnah predstavljajo lokalno povečano obremenitev zaposlenih z EMS.
Poleg virom iz zgornjega odstavka je človek izpostavljen tudi:
vsakodnevnim vplivom EMS, ki ga povzročijo gospodinjski aparati vključno z indukcijskimi kuhalnimi ploščami in mikrovalovnimi pečicami, televizijske sprejemnike, računalniške naprave, prenosne telefone, električno orodje in podobno elektronsko opremo za domačo rabo). Varnostne zahteve za te naprave urejajo področni standardi.
občasnim vplivom EMS pri uporabi medicinskih naprav, ki uporabljajo EMS izjemno nizkih frekvenc, na primer za stimulacijo rasti kosti, blaženje bolečin, zdravljenje in diagnostiko. čŒeprav so tu obremenitve z EMS velike, pa ima medicinsko nadzorovana uporaba teh virov EMS precej večji pozitiven kot negativen vpliv.
Umeščanje novih virov EMS v bližino bivalnih objektov se zdi največji izziv, saj zbuja med prebivalstvom nelagodje in ogorčenje, kar izvira predvsem iz pomanjkljive informiranosti prebivalstva.
Izziv predstavljajo tudi lokalne čezmerne obremenjenosti prebivalcev z EMS, ki sicer ne pomenijo kršitve predpisa, a niso skladno z osnovnim namenom varstva okolja: omogočiti okolje, ki bo prispevalo k dobremu počutju in zdravju ter kakovosti življenja.
Cilj Slovenije je izboljšati informiranost prebivalcev o obremenitvah z EMS in zagotoviti obravnavo EMS z upoštevanjem znanstvenih dognanj.
Ukrepi za doseganje cilja
Za doseganje cilja bo ministrstvo, pristojno za okolje:
posodobilo zakonsko ureditev glede EMS v naravnem in življenjskem okolju, glede prvih meritev in obratovalnega monitoringa za vire EMS ter o pogojih za njegovo izvajanje. Predmet posodobitve bodo predvsem mejne vrednosti dopustne izpostavljenosti EMS ter ureditve za vzpostavitev podatkovnih baz obremenjenosti življenjskega okolja z viri EMS. Rok za izvedbo: 2018,
v sodelovaju z MZIŠ-AKOS (Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije) vzpostavilo register virov EMS, ki bo vseboval lokacije virov ter njihovo obremenjevanje okolja. Rok za izvedbo: 2019,
na podlagi rezultatov obratovalnega monitoringa zagotovilo karte obremenjenosti z viri EMS na območju celotne države kot del Informacijskega sistema OKOLJE.